Tvorba na léto
I toto je tvorba, při které můžeme vnímat sílu přítomnosti, její vůni i chutě.
RYBÍZOVÝ KOLÁČ S PUDINKEM A SNĚHOVOU ČEPICÍ *
Korpus – (uvádím množství přepočtené na formu ikea s průměrem 32 cm)
200 g hladké mouky
50 g cukru krupice
120 g másla
2- 3 žloutky
případně 1 lžíce studené vody
Máslo necháme chvíli povolit. Přisypeme cukr a mouku a vypracujeme drobenku (prsty nebo v robotu). Přidáme žloutky a vypracujeme těsto. Pokud se těsto nechce spojit, přidáme trochu studené vody. Zabalíme do folie a necháme v lednici půl hodiny odpočívat.
Troubu rozpálíme na 190°C (horkovzduch na 170°C). Koláčovou formu vymažeme máslem. Těsto v rukách zpracujeme, aby povolilo a potom ho natlačíme na dno formy a dáme péct na 30 minut. Během pečení si připravime pudinkovou náplň a sněhovou čepici.
Náplň
50 g škrobu nebo vanilkového pudinku v prášku
1 žloutek
780 ml mléka
60 g cukru
1 lžička vanilkového extraktu (případně vanilkový cukr)
450 g rybízu
30 g škrobu (na obalení ovoce)
---------------------------------------
Polovinu mléka nalijeme do hrnce, nasypeme do něj cukr a dáme na sporák zahřívat. Ve zbytku mléka rozmícháme žloutek, vanilkový extrakt a škrob (nebo vanilkový pudink). Přilijeme ke směsi na sporáku a za stálého míchání přivedeme k varu a chvíli povaříme do zhoustnutí.
Rybíz odstopkujeme, omyjeme, necháme okapat a pak promícháme se škrobem.
Sněhová čepice
3-4 bílky
150 g cukru
1 lžíce kukuřičného škrobu
--------------------------------------
Bílky ušleháme s trochu soli do polotuhého sněhu. Za stálého šlehání přisypáváme postupně všechen cukr a šleháme dál, dokud nevznikne pevný sníh, který tvoří špičky a nestéká z metly. Rychle zašleháme škrob.
Předpečený korpus vyndáme z trouby, teplotu stáhneme na 170°C (horkovzduch 150°C). Na korpus nalijeme připravený pudink, posypeme rovnoměrně rybízem a navrch opatrně dáme ušlehaný sníh - nedáváme až úplně ke kraji, necháme tak 1 cm volného prostoru, během pečení se stěhová čepice roztáhne i do krajů.
Vrátíme do trouby a pečeme 30 minut. Pak stáhneme teplotu na 60°C a necháme sněhovou čepici dosušit ještě 15 minut.
Koláč necháme zcela vychladnout a alespoň hodinu vychladíme v lednici. Krájíme až po vychlazení.

*Recept pochází k historického čísla časopisu Albert a já jsem se k němu dostala i přes blog Pradobroty. Některá množství i postup jsem si upravila podle sebe.