Tvorba na léto

25.06.2026
Léto je tu. V takové formě, která mnohé z nás zcela paralyzuje. Přesto doufám, že tato vedra pominou a bude možnost i v neklimatizované kuchyni upéct koláč. Sezóna rybízu je tady. A tohle je mnoho let můj úplně nejoblíbenější koláč. Peču ho od doby, co máme robota. Takže už sedm let. Nejen v létě - připravit lze i z rybízu zmraženého.  Postupu se nelekněte - opravdu ten koláč stojí za to!


I toto je tvorba, při které můžeme vnímat sílu přítomnosti, její vůni i chutě. 

RYBÍZOVÝ KOLÁČ S PUDINKEM A SNĚHOVOU ČEPICÍ *

Korpus – (uvádím množství přepočtené na formu ikea s průměrem 32 cm)

200 g hladké mouky

50 g cukru krupice

120 g másla 

2- 3 žloutky 

případně 1 lžíce studené vody

Máslo necháme chvíli povolit. Přisypeme cukr a mouku a vypracujeme drobenku (prsty nebo v robotu). Přidáme žloutky a vypracujeme těsto. Pokud se těsto nechce spojit, přidáme trochu studené vody. Zabalíme do folie a necháme v lednici půl hodiny odpočívat.
Troubu rozpálíme na 190°C (horkovzduch na 170°C). Koláčovou formu vymažeme máslem. Těsto v rukách zpracujeme, aby povolilo a potom ho natlačíme na dno formy a dáme péct na 30 minut. Během pečení si připravime pudinkovou náplň a sněhovou čepici.

Náplň

50 g škrobu nebo vanilkového pudinku v prášku 
1 žloutek
780 ml mléka 
60 g cukru
1 lžička vanilkového extraktu (případně vanilkový cukr)
450 g rybízu 
30 g škrobu (na obalení ovoce) 
---------------------------------------
Polovinu mléka nalijeme do hrnce, nasypeme do něj cukr a dáme na sporák zahřívat. Ve zbytku mléka rozmícháme žloutek, vanilkový extrakt a škrob (nebo vanilkový pudink). Přilijeme ke směsi na sporáku a za stálého míchání přivedeme k varu a chvíli povaříme do zhoustnutí.
Rybíz odstopkujeme, omyjeme, necháme okapat a pak promícháme se škrobem.

Sněhová čepice

3-4 bílky 
150 g cukru 
1 lžíce kukuřičného škrobu
--------------------------------------
Bílky ušleháme s trochu soli do polotuhého sněhu. Za stálého šlehání přisypáváme postupně všechen cukr a šleháme dál, dokud nevznikne pevný sníh, který tvoří špičky a nestéká z metly. Rychle zašleháme škrob.
Předpečený korpus vyndáme z trouby, teplotu stáhneme na 170°C (horkovzduch 150°C). Na korpus nalijeme připravený pudink, posypeme rovnoměrně rybízem a navrch opatrně dáme ušlehaný sníh - nedáváme až úplně ke kraji, necháme tak 1 cm volného prostoru, během pečení se stěhová čepice roztáhne i do krajů.
Vrátíme do trouby a pečeme 30 minut. Pak stáhneme teplotu na 60°C a necháme sněhovou čepici dosušit ještě 15 minut.
Koláč necháme zcela vychladnout a alespoň hodinu vychladíme v lednici. Krájíme až po vychlazení.



*Recept pochází k historického čísla časopisu Albert a já jsem se k němu dostala i přes blog Pradobroty. Některá množství i postup jsem si upravila podle sebe.

Share